Call4Service
+36 23 531 500 Szerviz hotline
Kapcsolatfelvételi űrlap
Business Network
Fenntartható értékteremtés
09/15/2023

Fenntartható értékteremtés

Jungheinrich megnyitotta Hamburg legnagyobb napelemes parkolóját


  • 630 fotovoltaikus napelem modul biztosítja 52 elektromos töltőpont áramellátását
  • A burkolt felület hatékony felhasználása hozzájárul az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez
  • Cél: 2030-ig CO2-semleges működés a Jungheinrich valamennyi telephelyén, beleértve a gyárakat is.

A Jungheinrich a hamburgi vállalat központjának dolgozói parkolóját fotovoltaikus rendszerrel fedte be. Az 1100 négyzetméteres létesítményt szeptember 8-án Dr. Melanie Leonhard gazdasági szenátor, Dr. Lars Brzoska, a Jungheinrich igazgatótanácsának elnöke és Matthias Boxberger, a Hamburgi Ipari Szövetség igazgatótanácsának elnöke avatta fel. A 630 fotovoltaikus napelem modullal és mintegy 200 kilowattos csúcsteljesítménnyel a parkoló a legnagyobb a maga nemében Hamburgban. A Jungheinrich dolgozói a jövőben munkaidőben a napelemes előtetők alatt található összesen 52 töltőpontból 48 ponton tölthetik majd fel elektromos személygépkocsijukat. Négy további töltőpont szabadon hozzáférhető, és a hamburgi elektromobilitás nyilvános töltési infrastruktúrájának része. A napelemes parkoló előtetőjének éves teljesítménye  átlagosan 4000 elektromos autó akkumulátorának teljes feltöltésére elegendő. A Jungheinrich összesen 1,7 millió eurót fektet be az új létesítménybe. A vállalatcsoport ehhez nem vett igénybe állami támogatást.

Dr. Melanie Leonhard, Hamburg város gazdasági és innovációs szenátora: "A nagyobb fokú klímavédelemhez konkrét gyakorlati intézkedésekre van szükség - a politikusok, a társadalom és a vállalatok részéről. A Jungheinrich itt Hamburgban felelősséget vállal ezért. A vállalat a parkolóján elhelyezett fotovoltaikus rendszerrel nemcsak a megújuló energiákra, hanem az elektromobilitás előmozdítására is összpontosít. Minden napsugár, amely ezeket a napelemeket éri, tiszta energiává válik az elektromos járművek számára. Az ilyen intézkedések egyrészt gazdaságilag okosak, másrészt jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy megőrizzük bolygónkat a jövő generációi számára."

Dr. Lars Brzoska, a Jungheinrich AG igazgatótanácsának elnöke: "A Jungheinrichnél a fenntarthatóságot gazdasági, ökológiai és társadalmi kötelezettségként értelmezzük. A Jungheinrich valamennyi németországi telephelye 2021 óta kizárólag zöldáramot vásárol. A napelemes autóparkunkkal mostantól pontosan ott termelünk magunknak tiszta energiát, ahol arra szükség van -  munkatársaink elektromos autóinak töltőállomásainál. Ezzel hozzájárulunk az energia- és közlekedési fordulathoz, és egy újabb lépéssel közelebb kerülünk ahhoz a célunkhoz, hogy 2030-ra Jungheinrich valamennyi telephelyén, beleértve az összes gyárat is, CO2-semlegesek legyünk."

Matthias Boxberger, a Hamburgi Ipari Szövetség igazgatótanácsának elnöke: "Hamburgi ipari vállalataink már jó ideje klímavédelmi döntéshozók! Miközben a politikusok még mindig a parkolóhelyek fotovoltaikus kötelezettségéről tárgyalnak a klímavédelem megerősítéséről szóló törvényben, egy vezető hamburgi ipari vállalat máris gondoskodik annak megvalósításáról. Ez azt mutatja, hogy a szabad vállalkozói tett gyakran gyorsabban képes csökkenteni a CO2-kibocsátást, mint a bürokratikus szabályozás. A hamburgi ipar számára a klímavédelem már régóta az egyik meghatározó vállalati cél."

A megújuló energiaforrásokból származó villamos energia alternatívát jelent a fosszilis tüzelőanyagokkal szemben, és így döntően hozzájárul a klímavédelemhez. Az emelkedő villamos- és energiaárak a hamburgi gazdaság számára is kihívást jelentenek, így az energiabiztonság és az önellátás témája is egyre aktuálisabb. Mivel a hamburgi metropoliszban a megújuló energiák elterjedéséhez csak korlátozott terület áll rendelkezésre, a fotovoltaikus rendszerek alkalmazása a már eleve zárt területeken, például kereskedelmi és ipari területeken hatalmas lehetőségeket rejt magában a belváros számára.

A Jungheinrichnél megnyitott napelemes parkolót az energiairányítási csoport tervezte és valósította meg. Az itt termelt zöldáram közvetlenül az alatta elhelyezett e-töltőoszlopokba, valamint a Jungheinrich csoport központjának áramellátásába áramlik, amelynek tetején szintén fotovoltaikus modulokat helyeztek el. A Jungheinrich a fotovoltaikus rendszerből származó többletáramot a hamburgi közhálózatba táplálja. 2021 óta a Jungheinrich összes németországi telephelye, beleértve a hat németországi gyárat is, kizárólag zöldáramot vásárol. A Jungheinrich-csoport a villamosenergia, hő és gőz felhasználásából származó üvegházhatású gázkibocsátás (Scope 2) csoportszintű csökkentése érdekében világszerte a megújuló energiákra való átállást mozdítja elő. A zöldáramra való átállás már 21 országban befejeződött. Csak 2022-ben a Jungheinrich így már mintegy 18 900 tonna CO2e kibocsátást tudott megtakarítani, ami nagyjából 3150 hektár erdő éves tárolási kapacitásának felel meg. A vállalat célja, hogy 2030-ig világszerte minden telephelyen és üzemben CO2-semleges üzleti tevékenységet valósítson meg. Ehhez nagyban hozzájárul a saját villamosenergia-termelés a helyszíni fotovoltaikus rendszerek segítségével.

Ezzel egyidejűleg a Jungheinrich az intralogisztika villamosítását is előmozdítja. 2023 márciusában gördült le a bajorországi Moosburgban, München közelében az utolsó belsőégésű motorral hajtott Jungheinrich targonca a gyártósorról. Azóta a vállalat 100 százalékban elektromos targoncákat gyárt. Ezzel az első olyan vállalat ágazatában, amely teljes mértékben átállt az elektromobilitásra. Az 1953-ban alapított vállalat 70 éve gyárt elektromos anyagmozgató eszközöket, melyeket a világ minden táján raktárakban használnak. A vállalat a mai napig technológiai vezető szerepet tölt be a raktárak elektromos mobilitásában, különösen a modern lítiumion akkumulátorok terén, amelyek még jobban hozzájárulnak az éghajlatvédelemhez a hagyományos savas ólomakkumulátorokkal szemben.